Blog
846 views 0 comments

Najciekawsze gry planszowe oferujące tryb solo

by on 15 stycznia 2018
 

JAK SAMOTNY WILK…

„Najbardziej lubię rozmawiać sam ze sobą – oszczędzam w ten sposób czas i unikam kłótni”, mawiał Oscar Wilde, znany angielski powieściopisarz. Chociaż granie w planszówki to aktywność typowo towarzyska, również i w jej przypadku trudno czasem o ekipę chętną do gry. Przeprowadzka do obcego miasta, brak geeków na liście znajomych, a może zwyczajny natłok obowiązków sprawia, że czasem decydujemy się na solową partyjkę w zaciszu czterech ścian. Wydawcy, doskonale zdając sobie z tego sprawę, co rusz dołączają do standardowej rozgrywki tryb solo – a nawet jeśli instrukcja go pomija, na forach powstają wersje fanowskie. Choć trend wydaje się nowy, w rzeczywistości sięga niemal… starożytności! Już wtedy praktykowano samotne treningi szachowe, które pozwalały na dokładną analizę poszczególnych ruchów lub taktyk.

CIĄGNIE WILKA DO LASU

Gra w pojedynkę potrafi być emocjonująca! Chociaż walczymy tu z mechaniką, a nie fizycznymi rywalami, pokonać musimy tak naprawdę własne słabości – o końcowym wyniku decydują podjęte przez nas decyzje, spryt oraz strategiczne myślenie. Świetnym przykładem są pełne klimatu scenariusze „Mage Knighta”, które gwarantują niezliczone godziny dobrej zabawy. Miłośnikom ekonomicznych łamigłówek z pewnością przypadnie do gustu „Terraformacja Marsa”, zaś polskim głosem w zestawieniu niech będzie kooperacyjny „Robinson Crusoe”, którego solówka na przeklętej wyspie zyskała grono wiernych fanów. Jak zatem widać, zasada „im więcej, tym lepiej” nie zawsze się sprawdza – dlatego poznajcie listę gier z najciekawszymi trybami dla jednego gracza!

Gry oferujące tryb solo znajdziemy zarówno pośród gatunku ameritrash’y jak i gier euro. Możemy grać przeciwko grze w trybie kooperacyjnym, który umożliwia grę od 1 do kilku osób. W innym gatunku mamy możliwość optymalizacji ruchów dzięki, którym zdobywamy jak największą ilość punktów. Jak i mamy możliwość gry 1vs1, czyli my przeciwko AI.  Jak widać wachlarz możliwości do gry solo jest dość spory. Minusem takiego rozwiązanie może być fakt konieczności pilnowania wielu zmiennych, zasad czy wyjątków samemu, w niektórych przypadkach może to rodzić trudności. Jednak dla osób lubiących wyzwanie będzie to raczej zaleta a nie wada.

 

Więcej propozycji gier solo znajdziecie pod tym linkiem a tutaj jest specjalnie przygotowana ankieta na facebook’u.

Be the first to comment!
 
Leave a reply »

 

Leave a Response